Okres ciąży to czas, kiedy ciało kobiety przeżywa stres z powodu zmian fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Masaż prenatalny podobnie jak masaż regularny ma na celu rozluźnienie napiętych mięśni, złagodzenie bólów, poprawę krążenia i ruchliwości oraz komfortu i samopoczucia pacjentki. Badania wykazały, że poziomy hormonów związane z rozluźnieniem więzadeł i mięśni ciężarnej oraz stresem można znacząco wyrównać stosując masaż terapeutyczny. Pomaga on w regulacji nastroju i poprawia stan układu krążenia.
Noszenie dziecka zmienia środek ciężkości kobiety i powoduje duży nacisk na plecy, szyję, mięśnie brzucha i ramiona. Ciąża również rozluźnia więzadła, co oznacza, że stawy miednicy są mniej stabilne, przez co ciężarna zmienia swoją postawę, pociągając miednicę do przodu. Jeśli dodać do tego dodatkowy ciężar, który nosi przyszła matka, może się to skończyć bólem dolnej części pleców.
Zmiany w poziomie hormonów przyczyniły się też do ograniczenia komplikacji podczas porodu i mniejszej liczby przypadków powikłań u noworodków ( takich, na przykład, jak mała masa urodzeniowa). Dowody wyraźnie wskazują na korzyści zdrowotne matki i noworodka, wynikające z włączenia masażu terapeutycznego do regularnej opieki prenatalnej.